LETÁK

DIVOKÉ NAROZENINY MAXIPSA FÍKA aneb Jiří Šalamoun dětem / MAXIPES FÍK’S WILD BIRTHDAY, or Jiří Šalamoun for Kids

  1. 5. – 12. 7. 2016
    Galerie Villa Pellé

 

Jiří Šalamoun je zřejmě nejvýznamnějším českým ilustrátorem druhé poloviny dvacátého století. Jeho expresivní ilustrace na hranici grotesky a nezaměnitelný rukopis provázejí již několik generací. Proslavil ho zejména Maxipes Fík, známá pohádková postava spisovatele Rudolfa Čechury, která se letos dožívá 40 let. V roce 1976 se Fík poprvé objevil na televizní obrazovce a od té doby je stálou součástí  večerníčků. Výstava ale nezapomíná ani na další hrdiny – nechybí Pan Tau, Poslední Mohykán, Hobit či Tracyho tygr. Připravena je řada lektorských programů, tvůrčích dílen, besed a čtení. Programy jsou pochopitelně určeny i dospělým, stejně jako Šalamounovy ilustrace dětem nelze považovat výlučně za „dětské“.

Jiří Šalamoun se narodil v roce 1935 v Praze. V letech 1952–1962 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a Hochschule für Graphik und Buchkunst v Lipsku. Jeho tvorba zahrnuje téměř stovku ilustrovaných knih, podobné množství grafik, řadu filmových, divadelních a výstavních plakátů, množství grafických úprav knih a časopisů a konečně řadu kreslených filmů, z nichž nejpopulárnější se stal večerníček o životě Maxipsa Fíka (1976), rozpracovaný později do několika knih. Od roku 1990 do roku 2003 vedl ateliér ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 1992 byl jmenován profesorem. Jako hostující profesor působil v devadesátých letech na Letní akademii v Salzburgu, založené Oskarem Kokoschkou, a na akademii v Miami v USA. Žije v Praze na Vinohradech.

Záštitu nad výstavou převzal Ondřej Kolář, starosta Městské části Praha 6.

Výstava se koná za podpory Hlavního města Prahy.

Doprovodné programy :

 

Komentované prohlídky výstavy s kurátorem Janem Rousem: 26. 5. a 16. 6. od 18.00 / from 6 p.m.

 

VEŘEJNÉ TVŮRČÍ DÍLNY 

MUMRAJE aneb NEDĚLNÍ TVŮRČÍ ODPOLEDNE V ZAHRADĚ

 

 

sobota, 14. 5. – Maxipes Fík slaví narozeniny ve Světě knihy – s malířkou Mirkou Vitáskovou 17.0019.00 I pro děti od 4 let

Přijďte si vytvořit narozeninové leporelo! Jednoduchá technika a mnoho zábavy. Společné i samostatné vytváření příběhu na motivy ilustrací Jiřího Šalamouna. Kterak se ztratil Pan Tau, o čem Fík ani nesnil, indiánský běh a mnohé další inspirace.

 

neděle, 15. 5. – PANÁČEK – s malířkou Miladou Gabrielovou 14.00–16.00 / pro děti od 4 let
Už / ještě máte svého tahacího panáka? Workshop s pohyblivými papírovými figurkami pro všechny věkové kategorie. Z připravených dílů si spojíte a dokreslíte svou figurku. Náročnější si ji mohou sami navrhnout. Nejnáročnější ji mohou opatřit „tahacím“ závěsem. Inspirovat se můžeme šalamounovskými postavami.

 

neděle, 22. 5. – MUMRAJ V ZAHRADĚ I. 14.00–18.00 / pro všechny

Oslava Fíkových narozenin v plném proudu. Přijďte si vyzkoušet, jak Maxipes skáče, a nazujte si vlastní skákací boty! Vytvořte s námi maxipuzzle či maxikomiks! Stavíme Hobitíny, animujeme s Ultrafun. V rámci tvůrčí dílny se naučíme, jak se dělá flipbook, miniaturní filmová knížečka, která umí rozfázovat pohyb skoro jako animovaný film. S Viviánou na liáně si můžeme ušít panenku Áju, možná i Fíka. Hrát a vyrábět papírové postavičky můžete v Agátině světě. Překvapením je tajemný MagicBox, který najdete přímo v galerii a se kterým zažijete spoustu tvůrčí zábavy.

  

úterý, 24. 5. – ČESKOSLOVENSKÝ autorský FILMOVÝ PLAKÁT v souvislostech / 17.30 – 19.00

Pavel Rajčan – kurátor sbírky plakátů Terryho ponožky

Přednáška ve formě komentovaného powerpointu představí cca 500 plakátů. Provede nás vznikem plakátů v druhé půlce 19. století až do současnosti s akcentem na autorské, výtvarné plakáty 60. let. Představí nejoceňovanější plakáty, promluví o praxi zadávání plakátů v Ústřední půjčovně filmů. Porovná československý umělecký plakát s komerčním plakátem západoevropským.

 

 

pátek, 27. 5. – Pop-up s Albatrosem – se studentkami ilustrátorky Barbary Šalamounové, 9.30–11.00 / pro děti od 8 let

Myslíte si, že obrázky musí být jen placaté? Přijďte se k nám naučit kouzlit s papírem, a uvidíte!

 

 

neděle, 5. 6. – Zažijte UltraFun s Maxipsem Fíkem! 14.00–18.00 / pro děti od 5 let

Workshop animace určené nejen dětem, ale i dospělým. Program zahrnuje všechny postupy a principy tvorby animovaného filmu, od storyboardu, výtvarných návrhů přes samotnou animaci až po finální postprodukci.

 

sobota, 11. 6. – Pražská muzejní noc aneb v zajetí morytátů, překvapivý program. 19.00–1.00

 

neděle, 12. 6. – Papírové kino – s ilustrátorkou Alžbětou Zemanovou, 14.00–16.00 / pro děti od 4 let

Papírové kino? Ano! Hrdinou může být Maxipes Fík či jiná vámi vytvořená postava . Pohyb v knížce zvané flipbook nám pomůžou urychlit razítka, která si sami uděláte.

 

neděle, 19. 6. – MUMRAJ V ZAHRADĚ II. 14.00–18.00 / pro všechny

Pokračujeme v oslavách a vytváření zahradního maxikomiksu, vytváříme hravá leporela, pokračujeme ve stavbě Hobitínů všeho druhu. Animujeme krátké filmy s Ultrafun. S Tracyho tygrem  se touláme po ulicích velkoměsta. S Viviánou na liáně pokračujeme v tematickém panenkování. Popovídat o životě s Maxipsem Fíkem si budete moci s Josefem Dvořákem, díky jehož hlasu je hrdina Rudolfa Čechury doslova nesmrtelný. Nejen pro nejmenší jsou připraveni Ententýky a jejich nová atrakce. Opět je tu i tajemný MagicBox a jeho interaktivní kreslicí tužky.