KNIHA ŠLITR ŠLITR ŠLITR

O knize

V roce 2020 vychází tato výjimečná kniha doprovázející stejnojmennou výstavu.Výtvarnou tvorbu Jiřího Šlitra připomíná unikátní kniha jeho kreseb a korespondence s Voskovcem, kterou pokřtí 8. ledna Ivan Englich s Dominikou Křesťanovou v galerii Villa Pellé.

 

Jiří Šlitr byl geniální autodidakt s mnoha talenty, který se stal slavným díky hudbě a divadlu, sám se nejvíc ze všeho cítil být výtvarníkem. Narodil se před 95 lety a od jeho předčasného skonu letos uplyne 50 let. Šedesátiny pak letos slaví Divadlo Semafor, v jehož historii hrál klíčovou roli. Tato tři výročí inspirovala Galerii Villa Pellé, aby připravila výstavu, která pod názvem Šlitr Šlitr Šlitr představuje výtvarné práce tohoto autora. Při této příležitosti také vychází unikátní stejnojmenná publikace Šlitr Šlitr Šlitr, jejímž kmotrem je pan Ivan Englich a kmotrou dcera Jiřího Šlitra, Dominika Křesťanová.

 

„Po některých výstavách zůstane prázdná vila, po jiných prázdné srdce. A Jiří Šlitr nám za dobu, po kterou na výstavě pracujeme, k tomu našemu přirostl. Chceme, aby po skončení výstavy zůstala jeho a naše práce svázaná pohromadě v publikaci, ke které se budou lidé rádi vracet,“ vysvětluje ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová.

 

Pod vedením kurátorky a autorky textů k výstavě i v knize, historičky Daniely Kramerové vznikla v Galerii Villa Pellé nejrozsáhlejší expozice Šlitrových prací za posledních 35 let, které v řadě případů snesou srovnání s legendární filmovou novou vlnou či progresivní světovou kresbou oné doby. Dominující kresby výjevů z městských ulic, kaváren, divadel, črty z koncertů, svérázné karikatury muzikantů a zpěváků a samozřejmě četné kresby žen i erotických variací doplňují i autoportréty. Kromě kresby, různých typů a technik na výstavě najdeme i příklady malířské tvorby, ilustrátorské dílo doplňuje biografická expozice s rozsáhlou fotodokumentací ze Šlitrova života. Atraktivitu expozice dále podtrhuje fakt, že architekty výstavy, jejího grafického řešení, ale i zmiňované knihy jsou Matěj Činčera a Jan Kloss, designéři světového renomé.

 

Samotná kniha Šlitr Šlitr Šlitr je výstavou svázanou v knize – monografií, která představuje fenomenální, dosud nepublikované kresby ze Šlitrových cest, scény z městského a kavárenského života, hudebního i divadelního světa a známých osobností. Především pak exkluzivní, prakticky neznámý soubor erotických kreseb, reflektující uvolněnou atmosféru 60. let. Šlitrovo pozorovatelské potěšení vyzařuje rozsáhlý konvolut ženských portrétů, momentek i studií, který je v knize také. V neposlední řadě kniha obsahuje přepis dosud zcela neznámé korespondence mezi Šlitrem a Jiřím Voskovcem. Partnerem doprovodných programů výstavy a Patronem knihy je Skupina PPF a Statní fond kultury ČR.

 

vydalo: Taktum ve spolupráci s Porte z.s. a Galerií Villa Pellé

producent: Vladana Rýdlová

autorka textů: Daniela Kramerová

jazyková redakce / editor: Marie Bergmanová, Dagmar Magincová

grafické řešení: Matěj Činčera, Jan Kloss , Adam Blažek

DTP: Ekon Alfa

tisk: Tiskárna Helbich 

produkce: Martina Vaverová a Ondřej Batoušek

PR: Ondřej Batoušek a Silvie Marková

 

ISBN: 978-80-270-7012-1

počet stran: 167

 

Monografie k objednání na: info@taktum.cz.