9. ročník známého literárního happeningu opět netradičním způsobem přiblíží současnou evropskou literaturu v nových českých překladech.

V Galerii Villa Pellé představí knížku „Kokoschkova loutka“ portugalského autora Afonsa Cruze herec Jiří Hána.

Afonso Cruz vydal v roce 2010 román aA Boneca de Kokoschka (Kokoschkova loutka) a získal za něj literární cenu Camila Castela Branca. Afonso Cruz je mimo jiné výtvarník a autor animovaných filmů a snad i to jej přivedlo na myšlenku čerpat námět pro svůj román z příběhu malíře Oskara Kokoschky a jeho vztahu k Almě Mahlerové. Po jejich rozchodu si malíř prý nechal vyrobit Alminu loutku v životní velikosti. Občas jej s ní pak vídali v drážďanských ulicích. Tato bizarní peripetie milostného příběhu tvoří hlavní námět Cruzova románu. Dalším jsou Drážďany a jejich obyvatelé o generaci později, v době náletů za druhé světové války.
(zdroj: http://www.iliteratura.cz/Clanek/27673/nejzajimavejsi-knizni-tituly-roku-2010-v-portugalsku)

Série veřejných čtení se uskuteční během jednoho večera na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 6 – literární trasa má celkem 22 zastávek, rozdělených ”Kulaťákem”, na všech místech se začíná v 18.00 a pokračuje vždy v půlhodinových intervalech až do 22.30. Ukázky bude interpretovat 23 známých hereckých osobnosti. Noc literatury organizují Česká centra, ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Projekt se odehraje jako každoročně  v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v zemi – Světa knihy. Řada autorů tak přijíždí na Noc literatury osobně v rámci své následné prezentace na knižním veletrhu – v letošním roce to bude rekordních 9 spisovatelů. Projekt se ve stejný večer odehraje i na dalších 36 místech České republiky.

Více informací na http://www.literaturenights.eu/cs/2015 nebo facebooku Noc literatury https://www.facebook.com/Noci.Literatury?ref=bookmarks