NOVÉ DÍLNY ŠKOLY ILUSTRACE

Komiks jako kniha i plakát s Tomášem Zahrádkou

26. 7. 2020, 15-17 hod.

Pokračující projekt Škola ilustrace představí umělce Tomáše Zahrádku. Děti a veřejnost budou mít opět možnost seznámit se nejen s tvorbou a knihami autora, ale pustí se také do tvoření pod jeho vedením a odnesou si vlastní autorské knihy!

“Tenhle workshop míchá všechny mý oblíbený přístupy. Začíná hledáním správných barev a vytvářením základních vzorů a barevných přechodů – učíme se o kontrastu, barevný kruh, komplementární barvy, materiály, reálná barva věcí kolem nás. Hlavně se ale chceme co nejdřív ušpinit, bejt u věcí hodně nablízko, zapojit se… Potom barvy schnou a my přicházíme na příběh. Máme limitovaný prostor šest vnitřních stran papíru. Poskládáme knihu, vysvětlujeme si pozici hrdiny, zápletku, pointu příběhu, můžeme si společně ukázat nějaké příklady nebo se učíme stát si navzájem modelem a hledat, jak vyprávět příběh nejen pomocí gest ale i neverbálně. Až uschnou naše vzory na hedvábném papíru, začneme z nich vystřihovat tvary a stavět barevné scény. Když jsou komiksy hotové, čteme si je, ukazujeme navzájem a můžeme i na zadní stranu nakreslit plakát!”

Tomáš Zahrádka působí dlouhá léta jako lektor a neustále hledá nové způsoby, jak tvořit a propojovat různé umělecký obory. Podle jeho vlastních slov jej nejvíce ovlivnily kurzy s autisty v Londýně a vytváření mozaiek s delikventy, kdy zjistil, že každý má nějaké téma a vždy existuje způsob, jak spolu komunikovat prostřednictvím umění. Návštěvníkům tvůrčí dílny představí svoji knihu Děděček (nakladatelství Meander) a také ukázky z vlastní tvorby.

160 Kč/účastník dílny

Autorská kniha pokaždé jinak s Nikolou Logosovou

23. 8. 2020, 15-17 hod.

Představujeme čerstvou držitelku ocenění Ilustrátor roku Nikolu Logosovou. Děti a veřejnost budou mít možnost seznámit se nejen s tvorbou a knihami autorky, ale pustí se také do tvoření pod jejím vedením a odnesou si vlastní autorské knihy!

“Chceš si vytvořit vlastní knížku? Nejdřív ti ukážu, jak to dělám já, od skic až po hotovou knihu. Pak spolu vytvoříme tvou vlastní. Není se čeho bát, naopak – možností je spoustu a fantazii se meze nekladou. Máš vymyšlený příběh, který bys chtěl/a zhmotnit? Skvělé. Pokud ne, nevadí – něco společně vymyslíme. S textem, nebo bez!”

Nikola Logosová studovala v ateliéru ilustrace na UMPRUM. Jako ilustrátorka se věnuje tvorbě knih – ať už vlastních, tak ve spolupráci s jinými autory a nakladatelstvími. Mimo to vytváří plakáty pro různé akce, hlavně koncerty. Získala ocenění v soutěžích Nejkrásnější kniha roku nebo Zlatá stuha. Je také čerstvá držitelka ocenění Ilustrátor roku za ilustrace pro knihy POZOR DOKTOR! Dějiny medicíny v sedmi dnech (Petr Svobodný, Běžíliška) a Klub divných dětí.

160 Kč/účastník dílny

Flipbook aneb prstové kino s Martinem Raudenským

13. 9. 2020, 15-17 hod.

Pokračující projekt Škola ilustrace představí grafika a ilustrátora Martina Raudenského. Děti a veřejnost budou mít opět možnost seznámit se nejen s tvorbou a knihami autora, ale pustí se také do tvoření pod jeho vedením a odnesou si vlastní autorské knihy!

“Výtvarná dílna zaměřená na jednoduché optické hříčky. Práci začneme nad thaumatropem a skončíme s více druhy animačních knížek. Vytvořte vlastní ‘prstové kino’!”

Martin Raudenský je grafik, ilustrátor a vysokoškolský pedagog. V současné době vyučuje na Fakultě užitého umění a designu UJEP v Ústí nad Labem a na Katedře výtvarné výchovy PF UK v Praze. Flipbooky má rád stejně jako čokoládový puding. Dětem a dospělým ukáže svoji tvorbu a také knihu Ko-text.

160 Kč/účastník dílny