Pištěk & Pištěk – Dva světy, foto a videoreport

Výstava s názvem Pištěk & Pištěk – Dva světy, je výstavou dvou výjimečných tvůrců, kteří se poprvé v historii představují společně v rámci unikátního výstavního projektu. Umělci tvoří celý život nezávisle na sobě a jejich témata se neprolínají, přesto je zajímavým pohledem na  jejich tvorbu i vědomí pouta otce a syna. 

Teodor Pištěk proslul jako malíř, ale věnoval se také filmu a divadlu. V počátcích nalezneme velký zájem o asambláž, jejich tvorba představuje také jeho první významný vstup na výtvarnou scénu. V 70. letech se zaměřil zejména na malbu a stal se představitelem československého hyperrealismu. I zde je patrný jeho svébytný přístup přesahující hranice tohoto výtvarného směru k různým významovým přesahům. Theodor Pištěk svůj tvůrčí zájem projevil také v oblasti abstraktního umění, rozvíjející geometrické tvarosloví mezi jeho díly najdeme také tvorbu instalací, objektů a reliéfů. Je známý také jako kostýmní výtvarník. Od roku 1959 spolupracoval s významnými režiséry: F. Vláčil (Holubice, Markéta Lazarová, Údolí včel) nebo Amadeus Miloše Formana, za který dostal Pištěk Oskara.

Jan Pištěk zdědil po otci talent pro filmový a divadelní design, ale upřednostnil zájem o volnou tvorbu. Těžiště v jeho tvorbě spočívá v parafrázích přírody, meditativně pojaté, avšak vyjádřené hmotnou účinností barev a textury obrazu. Ve své tvorbě vyšel ze studia figurální malby a krajinomalby, ale tyto polohy rozvinul do polohy jedinečné polarity mezi iluzivností zobrazení a materiální hmotnosti obrazu.

Výstava si klade za cíl konfrontovat výtvarné polohy obou umělců a vytvořit jedinečnou podívanou v rámci na míru vytvořené instalace. Běžný mezigenerační a rodinný dialog povýšit na úroveň výtvarného diskurzu. Diváci tak budou mít jedinečnou možnost vidět průřez tvorbou složených z vybraných děl obou umělců, které sahají od obrazů až po objekty.

 

Kurátory výstavy jsou: Martin Dostál a Petr Volf

 

 

FOTOREPORT Z VERNISÁŽE

 

 

Foto: František Ortmann

 

 

FOTOREPORT Z VÝSTAVY

Foto: Martin Polák

Video: Jakub Watzek