Michal Cimala (1975), sochař, malíř, designér a hudebník; vzhledem ke své generační příslušnosti, kterou charakterizuje bezprostřední zážitek sametové revoluce a změny režimu v roce 1989, patří mezi autory citlivě napojené na svou dobu a její transformační zvraty. V l. 1989–1993 absolvoval SUPŠ v Turnově (obor zlatník/stříbrník) a v l. 1994–2000 VŠUP (Ateliér Kov a šperk, prof. Vratislav K. Novák). V l. 2006–2024 působil jako odborný asistent v ateliéru Socha I (Jaroslav Róna, Lukáš Rittstein). Má za sebou řadu stáží a rezidenčních pobytů v zahraničí (Milán, Berlín, San Francisco ad.). Patří do okruhu zakladatelů a autorů úspěšné pražské Trafo Gallery. Společně s Petrem Voříškem působí v hudebním tělese RoxorRM3N, které v listopadu 2024 vydalo novou desku Vysočany.

V sochařské i malířské práci tematizuje Michal Cimala nadšení i úzkost ze současnosti, která je předobrazem nejisté a zatemňující se budoucnosti. Ta může být očima Cimaly čímkoliv mezi opojením technologickými zázraky, úzkostí z geopolitické situace, lidskou apokalypsou i vyprahlou pustinou. Vše jako by se odehrávalo souběžně, jako součást téhož algoritmu široké společenské transformace. Pro práci Michala Cimaly je charakteristické východisko v reflexi avantgardy 20. století, jejích estetických i sociálních experimentů, které se zpětně jeví nejen jako umělecky podmanivé, ale i společensky utopické a násilné. Materiálově i tvaroslovně pestré a často experimentální dílo autora má hybridní a kolážový charakter, v němž se dialekticky vyrovnávají ostré protiklady osobní i kolektivní zkušenosti a paměti.

Výstava pro prostory Villy Pellé je projektem bilančního, rozporuplného generačního pocitu. Instalačně předpokládá práci s prolínáním několika koncepčních rovin. Dominantní bude tzv. černá série obrazů z let 2022–2024 tematizující „pomalu expirující skepsi i v oblasti umění“ (M. C.). Námětové okruhy děl reflektují témata šoku, izolace, falešné emancipace, mediální manipulace, davové kultury i masového sportu. Další rovinou budou „vnitřní“ síťové obrazy odkazující k závislostem na nových médiích, sociálních sítích i na dezintegraci a radikální proměně lidského vnímání. Výstavou budou prostupovat sochy z posledních deseti let určené pro interiér i exteriér. Specifickým prostorem výstavy bude půda, kde se představí autorské bundy – džísky a černá zrcadla. K výstavě, která se koná k autorovým lednovým padesátým narozeninám, vzniká dokumentární film a plánuje se také vydání bilančního katalogu.

Kurátor výstavy: Petr Vaňous