TÝDEN UMĚNÍ VE VILLE PELLÉ

 

 

Od 23. do 29. dubna žije galerie Villa Pellé druhým ročníkem festivalu Týden umění. Pro návštěvníky je připraveno hned několik speciálních akcí, nechybí přednáška, komentovaná prohlídka ani dětská tvůrčí dílna. Po celý týden je připraveno také zvýhodněné vstupné na výstavu za 60 Kč pro všechny. Připravili jsme také dvě setkání s ilustrátorkou a autorkou řady knih pro děti a mládež Renátou Fučíkovou k její aktuální výstavě Stories.

První dětská dílna v úterý 23. dubna s názvem Evropa jako skládačka otevře téma našich kulturních kořenů. Přesahují hranice naší země? Proč je dobré znát, odkud pocházíme? Projdete interaktivní formou výstavou Renáty Fučíkové. Prozkoumáte výstavní prostory galerie a budete objevovat ztracené příběhy našich dějin. Domů si odnesete nalezený příběh v podobě skládačky.

Druhá dětská dílna v neděli 28. dubna s názvem Praha v srdci a bude čerpat inspiraci ze stejnojmenné knihy Renáty Fučíkové, její vizuality, kombinace výtvarných technik a stylů při tvorbě pražských motivů. Projdete obrazně Prahou a budete si všímat všeho, co zůstalo zatím nepovšimnuto. Vyzkoušíte si tisk z výšky a také techniku, kterou používá sama autorka. Tisk z výšky provedeme pomocí jednoduché matrice.

Také si 25. dubna můžete přijít poslechnout příběh Franze Kafky, beseda s autorkou bude probíhat společně s básníkem Radkem Malým, který bude vyprávět příběh jejich knihy “Franz Kafka, člověk své a naší doby”. Nebo navštivte nedělní besedu, kde autorka v rámci večera představí výběr pěti „srdcovek“ ze své bohaté tvorby, ale i nejčerstvější publikace a dá Vám tak nahlédnout oo pokličku vlastní tvorby.

Festival Týden umění se snaží upozornit na širokou škálu doprovodných programů, které muzea a galerie pro své návštěvníky připravují. Mottem letošního ročníku je sousloví „ušlechtilé radosti“. Jedná se o citát z petice, kterou kulturní veřejnost před sto lety protestovala proti vystěhování Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění a zabrání budovy Rudolfina pro poslaneckou sněmovnu. V petici bylo uvedeno, že vyhoštěním sbírek by veřejnost na deset let ztratila možnost možnost používat je ke vzdělávání, ale třeba i jen k „ušlechtilé radosti“.

Týdne umění se účastní přední umělecké instituce, programová nabídka je zaměřena na nejrůznější aspekty světa výtvarného umění, a to jak časově a tematicky, tak z hlediska formy. Součástí programu jsou akce věnované starému umění a starožitnostem, klasické moderně i nejsoučasnějšímu umění. V rámci festivalu proběhne kolem stovky vernisáží, setkání s umělci, komentovaných prohlídek a dalších doprovodných akcí. Více na: www.tydenumeni.cz

 

Týden umění 2019

🌸 Jaro je tady a s ním se blíží i Týden umění, který se uskuteční ve dnech 22. až 28. dubna. 🌸🌸Během něj můžete navštívit nespočet akcí, jako jsou komentované prohlídky, odborné přednášky a debaty, setkání s kurátory a umělci, návštěvy muzejního zázemí či komentované procházky po pražských galeriích a obchodech se starožitnostmi. Tyto akce mohou sloužit k účelům vzdělávání, vědy, pěstování krasocitu nebo jako ušlechtilé radosti.

Zveřejnil(a) Týden Umění dne Pondělí 8. dubna 2019