První ročník dětského prodejního festivalu “mini” představí nejžhavější novinky i generacemi ověřené ikony. Nabídne hračky, nábytek, oblečení, publikace a další doplňky pro děti i jejich rodiče vybrané od českých designérů a firem a z obchodů působících na domácím trhu. Uskuteční se od 6. do 10. dubna 2016 v celé vile.

„V poslední době jsme svědky boomu s nápaditým a stylovým designem a potřebami určenými dětem,” říká ředitelka festivalu “mini” Tereza Bruthansová. „Dokonce i slavný milánský týden designu Salone del mobile v loňském roce uspořádal vůbec poprvé pod svými křídly Kids Design Week. Tvorbě pro děti se stále více začínají věnovat jak návrháři zaměření na dospělé tak dokonce i lidé původně působící v úplně jiných oborech. Stejný fenomén můžeme pozorovat i v České republice, kde stále více lidí inspirovaných rodičovstvím začíná kreativně navrhovat a podnikat v oblasti potřeb pro děti,” dodává Bruthansová, která spolu se svými kolegyněmi Zuzanou Lednickou a Lucií Pavláskovou vybrala a k účasti na “mini” oslovila ty nejvýraznější a nejzajímavější z nich.

Ambicí festivalu je poskytnout alternativu k běžným masovým a komerčním akcím zaměřeným na prezentaci a prodej dětského sortimentu a stát se jedinečnou, rozmanitou přehlídkou toho nejlepšího a nejpůvodnějšího, co našim dětem a tím i jejich rodičům můžeme dopřát. Na festivalu “mini” mohou rodiče s dětmi strávit čas plnohodnotně a kulturně v esteticky příjemném a zároveň hravém prostředí. Padesát prodejců, jejichž zboží české či zahraniční provenience bude na festivalu v prodeji, zaplní tři patra elegantní a k dětem přátelské novorenesanční Villa Pellé a přilehlé zahrady poblíž stanice metra a tramvají Hradčanská.

Více informací najdete na webu festivalmini.cz.

Z předních českých designérů se na “mini” setkáte s dvojicí Jerry a Anna Kozovi pod vlajkou galerie praguekabinet, pro niž navrhli limitovanou edici originálního odrážedla Torpédo, Romanem Vrtiškou a Vladimírem Žákem s jejich sběratelskou kolekcí hraček Woo a chybět nebude ani designérka a čerstvá matka Lucie Koldová, nositelka ceny Czech Grand Design, jež na festivalu představí návrh dětské postýlky pro nejmenší. Značka Lavmi odprezentuje svou novou kolekci tapet a doplňků, Re pello celoodpružená dřevěná odrážedla a papírnictví Papelote zaujme poutavými sešity, bloky, penály a obaly na knihy. Ateliér SAD speciálně pro tuto příležitost navrhuje hrací prvky na zahradu vily, kde si návštěvníci budou moct také vyzkoušet české koloběžky Yedoo spolu s japonskými koly tokyobike z pražského showroomu Urbane. Řešení, jak pohodlně a „designově“ přebalit dítě v autě, nabídnou studenti Fakulty umění a design UJEP pod vedením Jana Čapka, kteří na objednávku značky Fiat navrhli přebalovací pult do interiéru vozu Fiat 500X.

Rovněž nabídka z oblasti dětské módy bude pestrá. Domácí tvorbu budou reprezentovat například značky TOTO E Hany Zárubové a Martiny Černé, Ice Ice Baby, Cuna vlnami, Little Rock Star, Be Birdie a Nadoma a Naven, zahraniční značky pak francouzská ikona Petit Bateau, stylové boty španělského Camperu zastoupeného obchodem Destroy, sympatické plátěnky Tom’s z butiku Urbanlux a stále oblíbenější barefoot botičky z brněnského obchůdku Neobuto.

Nábytek, hračky a další doplňky pro děti nabídnou ve svých instalacích např. firma Vitra Koncept (těšte se na barevné židličky Panton a sedací slony od Ray a Charlese Eamesových), obchod Konsepti, který představí vyhledávané výrobky italské značky Magis, internetový obchod Nordic Day se stylovými doplňky ve skandinávském stylu a pražské hračkářství Kidtown, Ookidoo a Hugo chodí bos, zaměřený na domácí produkci. Původní český nábytek a doplňky přinese Devoto, Flip Flap a Chytrá židle. Napajedelská Fatra nabídne jak věhlasné nafukovací hračky Libuše Niklové tak i ty z dílny současných designérů včetně Lodičky manželů Kozových a Bulíka Jana Čapka. Za pozornost stojí rovněž Houpací prkno, které se stává fenoménem nejen dětských pokojů, značka Moles in Holes se svými poutavými razítky a důvtipnou rybářskou sadou, novorozená značka Kutulu navazující osvěžujícím stylem na tradici české dřevěné hračky a nová značka MimiConcept vyrábějící stále více nepostradatelná látková hnízdečka pro miminka.

Nejzajímavější publikace vyberou ze své nabídky například nakladatelství Meander, Portál a Běžíliška, které zde kromě knížek představí i hračky od ilustrátorky Andrey Tachezy. Ze zdravých laskomin si návštěvníci na “mini” mohou vybrat např. z vynikajících domácích džemů a sirupů Bilerbin z podhůří Orlických hor. Ve festivalovém minishopu pak jako bonus bude nabízen výběr od řady dalších designérů, nakladatelů a výrobců jako například dětské sady od Heleny Heinz, kniha D.E.S.I.G.N., batohy Playbag a časopis Raketa.

Součástí pětidenního festivalu “mini” bude i bohatý doprovodný program pro děti, který pořadatelky sestavily z tvůrčích, hracích a animačních dílen, módní přehlídky a divadelních představení (např. Damúza zahraje své úspěšné Batosnění pro nejmenší diváky). Tvůrčí dílnu připravuje mezi jinými originální papírnictví Papelote a obchod Kidtown (s dřevěnou stavebnicí Kapla). Nakladatelství Labyrint nabídne hravou dílnu Mláďata s šéfredaktorkami časopisu Raketa a vyšívací dílnu s Radkou Dráčkovou, autorkou knížky Zanzibar jak vyšitý. Lektorky z Aeroškoly povedou dílnu inspirovanou knížkou D.E.S.I.G.N., během níž se děti promění v designéry, které provedou všemi fázemi designérské práce. Bára Karpíšková, autorka kuchařky Bjukitchen, povede dětské ruce při zdobení zdravých svačin, tým školky Duhovka přiblíží prostřednictvím dílen metodu Montessori. Hudební škola Yamaha předvede dvě ukázkové hodiny svých kurzů, Little Bubbles nový koncept dětské jógy se zábavnou angličtinou a projekt Zástěrka nabídne dětské zástěrky, které si malí kuchaři budou moci podle svého dotvořit. Na festivalu bude též promítán animovaný film Rosa a Dara a jejich dobrodružství, po němž bude následovat setkání s režisérem Martinem Dudou a jeho dvojčaty, a loutkový film Až po uši v mechu od Filipa Pošivače a Barbory Valecké. Dětská módní přehlídka představí značky Ice Ice Baby, Toto e, Petit Bateau a Cuna Dětský koutek s hlídáním je zajištěn ve spolupráci s Baby Office.

Více o doprovodných programech – http://festivalmini.cz/doprovodne-programy/.

Otevírací hodiny festivalu “mini”:

středa 6. dubna od 15 do 19 hodin

čtvrtek 7., pátek 8. a sobota 9. dubna od 10 do 19 hodin

neděle 10. dubna od 10 do 18 hodin

 

Vstupné na jeden den –  120 Kč
Festival pass na všechny dny festivalu  – 190 Kč
Děti do 12 let zdarma.
Možnost pohlídání dětí v dětském koutku a účast na většině doprovodných programech je zdarma.

 

Autorem vizuálního stylu festivalu “mini” je Zuzana Lednická ze Studia Najbrt.

Pořadatelem festivalu “mini” je společnost mini team s.r.o.

Hlavními partnery festivalu jsou Hlavní město Praha, Vitra Koncept a  ProfiMed.

Partnery festivalu jsou Eska (Ambiente), Fiat, Villa Pellé a Studio Fiat.

Mediálními partnery jsou Dolce Vita, Elle, Marianne, Marianne Bydlení, Rádio Wave a www.kamsdetmi.com.

Další a aktuální informace o festivalu “mini” budou postupně zveřejňované na festivalmini.cz