ŠLITR láká návštěvníky

Tři významná výročí – 60 let od vzniku divadla Semafor, 50 let od náhlé smrti Jiřího Šlitra a 95 let od jeho narození připomene Galerie Vila Pellé rozsáhlou výstavou jeho výtvarného díla. O hudební a divadelní osobnosti čítankového významu tvořící jeden z pilířů „zlatých šedesátých“ veřejnost tuší, že se zabýval také kreslením. Přesto, že se uskutečnila řada drobných výstav, ucelenější soubor Šlitrova výtvarného díla mohli diváci vidět v Galerii Fronta naposled před celými pětatřiceti lety. Je tedy nejvyšší čas znovu ukázal výběr z kresebného a malířského díla i představit dosud nevystavované objevy. Zároveň je třeba Šlitrovo dílo zařadit do souvislostí světového i domácího, kresebného a ilustrátorského kontextu.

Základní členění výstavy opíše několik tematických okruhů. Cestování patřilo k vášním Jiřího Šlitra. Nejen díky pracovním cestám s Laternou magikou, divadlem Semafor, se Šlitrovi podařilo uskutečnit mnoho zahraničních cest a pobytů během nichž neustále kreslil. Vystavíme ojedinělé kresby krajin, ale především osobité a zábavné studie městského života, rozsáhlou sérii výjevů z barů a kaváren. Přímá linka povede k momentkám z koncertů a divadel. Setkáme se i s karikaturními studiemi hudebníků a zpěváků. Karikaturní zkratka vedla v některých momentech až k tvorbě poetických kreslených vtipů. Zvláštní a rozsáhlou kapitolu představují Šlitrovy portrétní i figurální ženské kresby v rozpětí od reálné studie, přes karikaturní momentky po vtipné i živočišné erotické variace. Šlitra Šlitrovým perem a štětcem představí kolekce autoportrétních kreseb a maleb vzniklých v rozpětí nemnoha let autorova předčasně ukončeného života.

Přesto, že se Šlitrovi nedostalo regulérního výtvarného vzdělání, o akceptaci jeho tvorby svědčí členství ve výtvarném odboru Umělecké besedy, Svazu československých výtvarných umělců, nákupy do sbírek Galerie hlavního města Prahy, a především řada výstav uspořádaných v Československu a mnoha evropských i zámořských městech. První zahraniční výstava proběhla v roce 1958 v Bruselu, souběžně se Šlitrovým angažmá v Laterně magice na Expu 58. Dílo tohoto nesmírně talentovaného a pracovitého autodidakta se stalo součástí velkého boomu české umění karikatury a ilustrace v 50. a 60. letech, v některých případech srovnatelného s legendární filmovou novou vlnou či světovou kresebnou produkcí.

Kurátorka výstavy
Daniela Kramerová

DOPROVODNÝ PROGRAM VÝSTAVY

 

 

ČTVRTEK 12. 12. V 18:00

Komentovaná prohlídka výstavy Šlitr Šlitr Šlitr s kurátorkou Danielou Kramerovou 

Zobrazit více

 

STŘEDA 8. 1. V 18:00

Křest knihy Šlitr Šlitr Šlitr + komentovaná prohlídka výstavy

Zobrazit více

 
 
NEDĚLE 2. 2. 2020 od 16:00

Tvůrčí dílna na motivy písní Jiřího Šlitra pro vnoučata a (pra)rodiče

Zobrazit více

 

 

 

 

NEDĚLE 15. 12. 2019 od 16:00

Tvůrčí dílna – putování deníky Jiřího Šlitra

Zobrazit více

 
NEDĚLE 19. 1. 2020 od 16:00

Recitál Jiřího Šlitra aneb Doktor Klavír dětem – tvůrčí dílna

Zobrazit více

 

 
ČTVRTEK 6. 2. 2020 od 18:00

Komentovaná prohlídka výstavy Šlitr Šlitr Šlitr s kurátorkou Danielou Kramerovou

Zobrazit více

Kontakt

Pelléova 91/10
160 00 Praha 6
mapa

+420 224 326 180
info@villapelle.cz

 

 

OTEVÍRACÍ DOBA

ÚT – NE  13 – 18 h.