VYKLADAČI SVĚTA → Jiří Franta & David Böhm

5. 3. – 10. 5. 2020

 

Vykladači snů jsou vlastně takový režiséři ne?

Žijeme prý v éře rozptýlení. Vzruchy se na nás valí ze všech stran, maličké jednotky informací bombardující naši mysl a mozek je musí zpracovávat. Napojeni na nekonečný tok dat ztrácíme ponětí o tom, co je pro nás důležité, hromada informačního odpadu s nízkou či nulovou informační hodnotou ucpává naše myšlenkové kanály. Mozek si navíc navykl na neustálé krmení vzruchy a vyžaduje je. Pomalu se tak přemotávají dráty v naší neurosoustavě a už nejsme schopní používat mozek tak, jako jsme to dělali dříve.

Sny výklad nepotřebují…..

 

Villa Pellé dává prostor výkladu světa pohledem Jiřího Franty a Davida Böhma. Výstava s názvem Vykladači světa v Galerii Villa Pellé představí od 5. března do 10. května 2020 neotřelou tekutě proměnlivou instalaci děl dvou mimořádných tvůrců střední generace Jiřího Franty a Davida Böhma. Autoři do expozice přizvali dalších 18 výrazných tváří uměleckého provozu, jejichž díly kontaminují expozici kterou tak divák prakticky nikdy neuvidí ve stejném stavu. Výstava nabízí znepokojivý až sarkastický pohled na současnou dobu, pro níž je charakteristická, vedle relativizace hodnotových systémů, také roztěkanost a nesoustředěnost či zahlcení silnými, leč krátkodobými emočními vzněty. Umělci jsou zároveň pozorovateli a komentátory, ale také těmi, kteří těmito symptomy sami trpí. « Kdy naposledy jsem přečetl román, aniž bych se do toho musel strašlivě nutit? Teoretickou knihu od začátku do konce? I dvouhodinový film stěží zvládnu bez toho, abych se při jeho sledování nepodíval alespoň jednou na mobil,” říká v textu provázejícím výstavu souputník obou umělců, hudební publicista a spisovatel Karel Veselý a dodává: « Pozornost se mi rozpadla, většinu času vyhrazeného na práci trávím přesvědčováním mozku, aby se soustředil na to, co je důležité. Stejně ale tenhle boj většinou prohráváme. Oba.” Toto je jedna z řady situací, kterou se tvůrčí tandem Franta – Böhm coby Vykladači světa pokusí na výstavě ve Villa Pellé popsat, definovat a možná i pootevřít dveře pro ty, kdo hledají způsob, jak ze stále více vybičovaného tempa současného kolotoče nesourodých vjemů a emocí vystoupit.

Jiří Franta a David Böhm spolupracují úzce od roku 2006. Používají principy performance, natáčejí videa, jindy budují prostorové instalace nebo zasahují do veřejného prostoru, mezi jejich díly však najdeme i nástěnné malby, také jsou autory mnoha knižních ilustrací. Výsledná díla mají formu kresebného deníku, karikatury či komiksu. Používají postupy typické pro konceptuální umění i grotesku, sportovní výkony, fyzikální experimenty, improvizovanou choreografii nebo divadelní představení. Pracují s časosběrným principem, prolínáním médií, experimentováním, dodržováním a překračováním pravidel. Najdeme u nich tvůrčí dialog, ironii, vážnost, hravost i věčnou nedokončenost. Jejich díla zdobí reprezentativní prostory v Paříži a New Yorku i stěny škol ve Středoafrické republice. Třikrát byli nominováni na cenu Jindřicha Chalupeckého.

Jiří Franta (*1978) vystudoval v letech 2001 – 2007 Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Antonína Střížka a Vladimíra Skrepla. Od roku 2001 je členem umělecké skupiny Rafani, byl asistentem v ateliéru Malba II na FaVU Brno a společně s Jiřím Skálou založil a vedl galerii ETC v Praze. Dosavadní práci Jiřího Franty dominuje především mnohostranné využití média kresby, ale neomezuje se pouze na tento druh výtvarného prostředku. Známa je i jeho malířská nebo objektová či sochařská expanze.

David Böhm (*1982) vystudoval v letech 2003 – 2009 Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Vladimíra Kokolii a Vladimíra Skrepla. Absolvoval semestrální stáž na Faculdade de Belas Artes Universidade da Universidade do Porto v Portugalsku, nyní u profesora Vladimíra Kokolii pracuje v Doktorandském programu na AVU. Práce v umělecké dvojici s Jiřím Frantou, se kterým David Böhm spolupracuje již od svých studií na Akademii výtvarných umění v Praze, je bezesporu jádrem či alespoň východiskem velké většiny jeho prací. Samostatnou autorovu tvorbu je možné spojovat zejména s ilustrací a autorskou knihou.

 

 

 

Přizvaní umělci

Nikola Logosová

Matěj Al-Ali
Tomáš Roubal
Filip Turek
David Fesl
Tomáš Svoboda
Alena Kotzmannová
Martin Kyrych
Denisa Krausová
Federico Díaz
Karel Štědrý
Matouš Lipus
Jan Šerých
Jakub Tytykalo
Eva Jiřička a Mira Gaberová
Pavla Sceranková
Jasanský & Polák

 

 

 

 

 

 

 

 

DOPROVODNÝ PROGRAM – ZDE

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Pelléova 91/10
160 00 Praha 6
mapa

+420 224 326 180
info@villapelle.cz

 

 

OTEVÍRACÍ DOBA

ÚT – NE  13 – 18 h.