Výstava ANNA / DECHEM  je netradičním spojením světa současného umění a designu prostřednictvím nevšedního média – českého skla.
Výstava obrazů malířky Anny Neborové se prolíná s originálními objekty designového studia Dechem, vytvořenými ve spolupráci s galerií praguekabinet. Bonusem je výběrová přehlídka dosavadních realizací Michaely Tomiškové a Jakuba Janďourka (Studio Dechem), nositelů ceny Czech Grand Design za rok 2014.
V Galerii Villa Pellé od 19. 11. 2015 do 30. 1. 2016.

České sklo je nosným tématem výjimečného výstavního projektu, který uvádí v tvůrčí dialog malbu a design. Jeho dar hry se světlem a barvami, delikátní křehkost a magická síla inspirují již léta jak přední malířku Annu Neborovou, tak designéry ze Studia Dechem. Neborová ve svém posledním cyklu zachycuje vázy a dekorativní předměty z lisovaného a hutního skla, které dlouhodobě sbírá a na výstavě též představí. Její obrazy, vyznačující se něžnou barevnou stupnicí a abstrahující zkratkou, se staly inspirační výzvou pro Michaelu Tomiškovou a Jakuba Janďourka k vytvoření nové kolekce objektů, v nichž opustili svět funkčnosti a oddali se podmanivé kráse skleněné plastiky. Autoři v nich dovádějí proces abstrahování původních forem váz, který Neborová započala na svých plátnech, na hranici materiálových možností skla. Soustředí se v podstatě na malbu, průsvitnost a specifickou tonalitu obrazů. Na první společné výstavě Anny Neborové a Studia Dechem je tak původní české sklo exponováno hned v několika pozoruhodných dimenzích. Prvotním inspiračním zdrojem unikátního prolnutí tří rovin jsou krásné vázy a mísy, ať už lisované nebo z hutního skla, těžítka i typické hutně zpracované ryby z železnobrodského skla. Neborová tyto dekorativní předměty, které donedávna nechyběly snad v žádné domácnosti, již léta sbírá a v poslední době „portrétuje“ na působivých malbách. Díky použití delikátního malířského stylu, na vzniklých zátiších často jen v náznacích tušíme tvary původních modelů. „Znovu a znovu mě fascinuje hra světel, způsobená otáčením skla v různých úhlech, magická průsvitnost, škála barev, která vzniká překrýváním skleněných objektů,“ vysvětluje umělkyně, jež v roce 1994 absolvovala pražskou AVU.

 

Michaelu Tomiškovou a Jakuba Janďourka ze Studia Dechem, dnes již známé tvůrce originálních objektů ze skla, nejnovější cyklus obrazů Anny Neborové neobyčejně oslovil. Blízké jsou jim nejen jejich náměty, ale též barevná tonalita a světelná průsvitnost těchto pláten, která balancují na pomezí konkrétního zátiší a abstraktní malby. Inspirováni těmito obrazy, vytvořili kolekci jedinečných skleněných objektů, které jsou velkorysými volnými sochami se smyslem pro detail a vizualitu. Odkazují tak mimochodem volně k faktu, že také vázy, mísy a těžítka z českého skla druhé poloviny 20. století (často je navrhovali významní autoři, kteří se tak za bývalého režimu mohli svobodněji realizovat) sloužily a stále slouží především jako dekorativní umělecké předměty. Na výstavě nebudou opomenuty ani původní modely obrazů, tj. staré vázy a další předměty z malířčiny sbírky, které v efektním aranžmá rovněž nainstaluje Studio Dechem. Nemenším zážitkem pak bude souběžná samostatná výstava Studia Dechem v půdních prostorách galerie, na níž bude představen vůbec poprvé výběr známých prací designérů jako například svítidla pro Kavalier Design nebo kolekce Antihmota a Bandasky.

 

 

Komentované prohlídky výstavou s autory: 26. 11., 18:00 / 12. 1. 2016 od 18:00 / 8. 12. od 16:00 – tvůrčí dílna s Annou Neborovou.

Termín: 19. 11. 2015 – 30. 1. 2016

Místo konání: Galerie Villa Pellé

Kurátorka: Tereza Bruthansová

Pořadatel: Porte / Galerie Villa Pellé

Producent: Vladana Rýdlová, Porte

Grafická úprava: Zuzana Lednická / Studio Najbrt

Spolupráce:                                                                          

praguekabinet_www-BW

Partneři:                                                                                   

Logo HMP TMO_Logo_4C logo1_rgb Logo Roche _CMYK Logo Nadace Synot_final xantypa_red.pdf TM LOGO ORIG