Sempé – Malý Mikuláš

MALÝ MIKULÁŠ A JEAN-JACQUES SEMPÉ POPRVÉ V ČECHÁCH!

Jarní dárek světového rozměru – vůbec poprvé je v Čechách představena tvorba legendárního francouzského humoristy a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, výtvarného „otce“ malého Mikuláše. Jednoduché perokresby, které vyprávějí příběhy v drobných detailech, si české publikum už několik desetiletí spojuje  právě s patáliemi malého Mikuláše a jeho party nezaměnitelných kamarádů. Jean-Jacque Sempé však za více než padesát let práce nestvořil pouze živou klučičí partu v čele se zvídavým Mikulášem, snaživým Celestýnem nebo gurmánským Vendelínem. Z malého ateliéru na Monmartru se Sempému podařilo oslovit celý svět. Nakreslil tisíce vtipů, které tvoří více než 40 alb a později i ikonické titulní strany magazínů světové ligy, jakým jsou například New Yorker nebo Paris Match. Reprezentativní výběr z díla, které laskavě a přitom trefně zobrazuje život ve vší jeho pomíjivost a paradoxech, promluví k českému divákovi prostřednictvím hravé instalace i bohatého doprovodného programu.

Od 4. 5. 2018 ožije svět Jean-Jacquese Sempého ve všech třech podlažích Galerie Villa Pellé. Výstava je prodloužena do 19. 8. 2018!

CHCETE ROZPOHYBOVAT OBRÁZEK? STÁHNĚTE SI ANDROID APLIKACI MALÝ MIKULÁŠ, KTEROU PRO VÁS VYTVOŘIL PIXMAN, A NAJDĚTE OBRÁZEK, KTERÝ JE MALÝM ANIMOVANÝM FILMEČKEM → aplikace ke stažení zde.
Dostanete se na rozcestník, kde můžete zvolit AR prohlídku nebo CityLight plakáty. Pro výstavu zvolte AR prohlídku. S aplikací se pohybují i plakáty!

Sempé - Malý Mikuláš

Cílem výstavy je ukázat návštěvníkům nejrůznějšího věku co největší množství Sempého originálních kreseb a ilustrací. O díle francouzského umělce má každý svou představu – ať už jde o ikonické kresby Mikuláše a jeho patálií nebo obálky známých magazínů. Sempé je ale mnohem víc  – tisíce kreseb, které nutí přemýšlet o „lidské komedii“, a to jak díky humoristickým kresbám,  tak i těm více „poetickým“. Sempé v nich s humorem (ironicky) komentuje každodenní život, aniž by se povyšoval. Naopak, z každého obrázku je cítit, že bychom na něm mohli být i my. Jednotlivé kresby dohromady skládají i obraz umělce samotného. Jak Sempé koneckonců sám prohlásil: „Kreslené vtipy mám rád hlavně proto, že dokážou vyjádřit konkrétní myšlenky nepřímo,  zdrženlivě. Je to způsob jak se vyjádřit, říci něco o sobě bez toho aniž by se člověk prozradil“.

Sempé enfant - montage

image: IMAV

Marc Lecarpentier: O humoristických kresbách
Postupem času se Sempého práce vyvíjí. Přestože hlavním cílem kresby je humor, velmi brzy se přidává i hlubší pohled na společnost. Každý Sempého obrázek je vytvořen podobně jako povídka, velmi rychlá a velmi pomíjivá, o lidském chování nebo o existenciálním strachu. Nejde ale o povídku militantní, která by prosazovala definitivní a konečnou pravdu: Sempé dává před karikaturou, která zjednodušuje a překrucuje rysy, přednost eleganci a podnětům, které se obracejí na čtenářovu inteligenci.

A tak když objevujeme Sempého kresbu, je úsměv okamžitě následován zamyšlením, které vede k introspekci: Liším se já sám nějak od toho muže, který chytá lelky jako malé dítě, u svého bazénu pana miliardáře, jsem tak vzdálený od tohoto svátečního, trochu domýšlivého malíře, nejsem snad jako tenhle zbabělec, který sní o revoltě, nemám také někdy strach z davu, copak se mi nikdy nestalo, že bych se smál neštěstí druhých, a nejsem snad nakonec já tímhle mužem, který kráčí životem jako provazochodec s neustálých strachem z prázdnoty…?

Tenhle promyšlený katalog našich slabostí, neobratností a opuštěnosti, pohled do soukromí, který připouští a omlouvá naše slabiny, evidentně působí radost čtenáři, který v duši každé postavy vidí jako v zrcadle svou vlastní křehkost.

Díky svým čtyřiceti albům z let 1962 – 2010 se stal kreslíř z novin uznávaným autorem. Se soucitem, ale bez slitování pozorně zkoumal nemocné tělo společnosti, a tím se mu podařilo vytvořit velké dílo.

Sempé - atelier

 

Galerie Villa Pellé se dlouhodobě zabývá ilustrační tvorbou předních českých ilustrátorů. V roce 2016 představila Jiřího Šalamouna, následoval Jan Hísek, světoběžník Miroslav Šašek a výjimečná Daisy Mrázková. V roce 2018 jsme navázali první zahraniční přehlídkou, v budoucnu se budeme soustředit také na tvorbu mladší a střední generace.

 

© IMAV éditions / Goscinny – Sempé
© Galerie Martine Gossieaux

Děkujeme našim partnerům!

Výstava Sempé - partneři

Speciální poděkování:
Martine Gossieaux
Jean-François Ehrlich
Helena Briardová
Aymar du Chatenet
Jean-Baptiste Papailhau
Jiří Kadrnka
Ivan Hanousek
Petr Mändl
Sabine Sauvage
Barbora Bukovinská
Nikola Križková
ZŠ Korunovační
ZŠ Strossmayerovo náměstí

Newsletter

Objednejte si náš e-mailový zpravodaj.

Provozovatel

PORTE, z.s.